08:07 РЕГРЕСНІ ВИПЛАТИ: СИТУАЦІЯ, ЩО ВИНИКЛА | |
У Червоноградській міській раді відбувся брифінг за участю представників Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Львівській області. Метою заходу було - проінформувати отримувачів допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування, зокрема шахтарів-регресників, про те, як іде реформування соціальної сфери в місті Червонограді. Нагадаємо, що після об'єднання Фонду з тимчасової непрацездатності (ФССНВ і ПЗ) і Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві з 1 серпня ц.р. почав діяти Фонд соціального страхування України, об'єднавши функції обидвох установ. Як повідомила начальник Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Львівській області Світлана Осінецька, з перших днів роботи об’єднаного Фонду комісією профільних фахівців, що прибули з Києва у Червоноградське відділення, були виявлені значні суми переплат місцевим регресникам. Зокрема, у жовтні працювала інспекція Західного офісу Держаудитслужби, фахівці якої перевіряли нарахування індексації з 2015 року по кожній справі. Виявлено багатомільйонні суми переплат за ці два роки, тобто державні кошти використовувались поза цільовим призначенням. Перерахунок суми нарахованої індексації теж не відповідав законодавству. При розрахунку індексації не бралася до уваги довідка з Пенсійного фонду про розмір пенсії. Було прийняте рішення: перерахувати суму належних допомог за рахунок коштів Фонду та суму індексації. Цього місяця шахтарі-інваліди отримали регресні виплати у меншому розмірі без урахування невірно нарахованої індексації за період з 2015 року. Це викликало бурхливе невдоволення у численних отримувачів допомог.
На прохання газети "Гірник" начальник Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Львівській області Світлана ОСІНЕЦЬКА надала роз'яснення щодо ситуації, яка виникла: - На жаль, з 2015 року індексація регресних виплат відбувалася з порушенням вимог законодавства, без урахування розміру пенсій, які зросли. По всій Україні, щоб здійснити індексацію, кожен конкретній регресник брав довідку про розмір пенсії з Пенсійного фонду , й спеціалісти колишнього "регресного" Фонду нараховували індексацію відповідно до рівня його доходів. Нагадаю, що, коли отримувач соціальної допомоги ставав на облік у колишньому "регресному” Фонді, то підписував заяву, відповідно до якої зобов'язувався повідомляти Фонд про зміну доходів. Чомусь з 2015 року у місцевому "регресному” Фонді було ухвалене рішення: не вимагати такі довідки, а нараховувати індексацію лише на суму регресу, без урахування суми пенсії. Суми індексації були нараховані доволі великі, проте не у відповідності до законодавства. Чому у жовтні багато регресників отримали менші суми виплат? ФССУ має право здійснювати виплати протягом усього місяця.Проте у Червонограді склалося так, що традиційно вже 5 числа колишній “регресний” Фонд здійснював виплати, і регресники очікували на них. Станом на 5 жовтня перевірка нарахувань індексації ще тривала. З метою запобігання подальшим порушенням та нецільовому використанню державних коштів, було вирішено виплатити отримувачам допомог лише суму регресу, а індексацію - вже перераховану відповідно до законодавства, з урахуванням суми пенсії, доплатити згодом. Тим регресникам, які мали виплату більше 5 тис. грн, індексацію не нараховували, тому вони й отримали звичну суму виплати. Постраждали найбільше ті, хто мав меншу регресну виплату і невелику пенсію, адже їм нарахували найбільшу індексацію. Вони й були обурені найбільше, почали протестувати, проте продовжувати порушувати закон і переплачувати далі - неможливо. Як компенсовуватимуться державі суми попередніх переплат - наразі процедури не визначено. Для запобігання різного роду спекуляцій доводимо до відома, що кожен отримувач допомоги буде ознайомлений зі своєю страховою справою, і спеціаліст Фонду детально роз'яснить підстави нарахування індексації. Вважаю, що для забезпечення прозорості така процедура мала б бути застосована і раніше. У жовтні стартувала пенсійна реформа, суми пенсій були перераховані. Отримавши довідки про вже оновлену пенсію, спеціалісти здійснять остаточний перерахунок і повідомлять кожного отримувача допомог про належну йому суму регресної виплати. Треба діяти відповідно до закону.
P.S. До речі, 10 жовтня Фонд соціального страхування України у Києві здійснив перерозподіл бази страхувальників. До цього моменту усі шахти були зареєстровані у Червонограді, але зараз ті, хто проживає та працює на підприємствах Сокальського району, будуть "приписані" до Сокальського відділення. Туди передадуть, за попередніми підрахунками, 1200 справ. Тобто, працівники шахт "Відродження", "Лісова" та "Степова" перейдуть у Сокаль. У Червоноградському відділенні залишаться шахти "Великомостівська", "Межирічанська" та "Червоноградська". Лариса ГУМЕНЮК Марія ЛУЦЕНКО | |
|